مقاله

دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

آپارتمان‌های امروزی مساحت کم‌تری نسبت به خانه‌های دلباز قدیمی‌تر دارند و اغلب اوقات قسمت‌های مختلف آن‌ها، از جمله آشپزخانه‌ها، کوچک و جمع‌وجور ساخته می‌شوند. اگرچه فضای بزرگ‌تر همیشه به‌معنای فضای بهتر نیست و گاه ممکن است یک فضای کوچک‌تر بهتر و کارآمدتر باشد، با این حال برای بسیاری از افراد چیدمان صحیح و کارآمد لوازم آشپزخانه در یک آشپزخانه‌ی کوچک به شکلی که فرم و شمایل ظاهری آن نیز زیبا باقی بماند چالش کم‌وبیش بزرگی ست. در این نوشته راه‌کارها و ایده‌هایی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک ارائه خواهیم داد و به نکاتی برای هرچه زیباتر کردن چنین فضایی اشاره خواهیم داشت.

دکوراسیون آشپزخانه های کوچک

کمبود کابینت، درهم‌وبرهم بودن آشپزخانه و تاریک بودن آن متداول‌ترین مشکلاتی هستند که بیشتر افراد در آشپزخانه‌های کوچک با آن‌ها مواجه اند و درصورت برطرف کردن این مشکلات می‌توان تا حد زیادی به یک دکوراسیون خوب برای آشپزخانه دست یافت و با اندکی خلاقیت آن را به یکی از زیباترین و مرتب‌ترین قسمت‌های خانه تبدیل کرد. ایده‌های زیر می‌توانند در راستای برطرف کردن سه مشکل ذکر شده برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه های کوچک به‌شکلی زیبا و کارآمد بسیار مفید باشند.

 

۱- آشپزخانه را پرنورتر کنید.

همان‌طور که گفتیم یکی از مشکلات آشپزخانه‌های کوچک تاریک بودن آن‌ها ست و بدیهی ست که تاریک بودن آشپزخانه ناشی از عدم وجود نور کافی در آن است و درنتیجه این مشکل با افزایش نور به‌سادگی برطرف می‌شود. استفاده از لوسترهایی که سایه‌های خفیفی ایجاد می‌کنند و عدم استفاده از لوسترهایی که بخش عمده‌ی نور لامپ را می‌گیرند راه‌کارهای مفیدی برای بیشتر کردن نور آشپزخانه هستند. علاوه بر این شما می‌توانید تعدادی لامپ ال‌ای‌دی زیر کابینت‌ها نصب کنید و مقداری نور با ظاهری دلنشین را به فضا اضافه نمایید. عدم استفاده از کابینت‌ها، یخچال، اجاق گاز و … با رنگ‌های تیره یا جبران تیرگی آن‌ها با استفاده از عناصر دکوراتیو رنگی و براق نیز می‌توانند در روشن‌تر و درنتیجه بزرگ‌تر جلوه دادن فضای آشپزخانه مؤثر باشند.

 

۲- از شلف‌ها کمک بگیرید.

یکی از راه‌کارهای ساده و نسبتاً ارزانِ بهبود دکوراسیون آشپزخانه های کوچک استفاده از شلف‌ها یا طبقه‌ها ست. با قرار دادن چند شلف چوبی یا فلزی در قسمت‌های مختلف آشپزخانه مانند بالای سینک، داخل کابینت‌ها، بالای اجاق گاز، بالای یخچال و … می‌توانید فضاهای بسیار خوبی برای قرار دادن اشیاء مختلف مثل فنجان‌ها، اشیاء دکوری، ادویه‌جات و موارد این‌چنینی ایجاد کنید. تنها باید مراقب باشید که شلف‌ها را در فضاهای مناسب نصب کنید و همچنین در به‌کار بردن آن‌ها اغراق نکنید.

 

۳- از آینه‌های دکوراتیو استفاده کنید.

کوچک بودن فضای آشپزخانه دقت بیشتر در انتخاب عناصر دکوراتیو را می‌طلبد و لازم است تا هر جزء از اجزای دکوراسیون آشپرخانه کوچک به‌درستی انتخاب شود. استفاده از یک آینه‌ی دکوراتیو کم‌وبیش بزرگ می‌تواند هم آشپزخانه را بزرگ‌تر جلوه دهد و هم به زیبایی آن بیافزاید.

 

۴- از دکوراسیون مینیمال استفاده کنید.

چنان‌چه قصد تغییر اساسی دکوراسیون آشپزخانه کوچک منزل خود را دارید استفاده از دکوراسیون مینیمال یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شما ست. در دکوراسیون مینیمال بیشتر از رنگ‌های خنثی، به‌ویژه رنگ سفید، استفاده می‌شود و تمرکز عمده بر استفاده از اشیایی ست که کاربردی هستند و کمتر جنبه‌ی تزئینی دارند. رنگ سفید می‌تواند فضای آشپزخانه را بزرگ‌تر نشان دهد و استفاده‌ی حداقلی از عناصر دکوراتیو هم از درهم‌وبرهم بودن فضای آشپزخانه‌ی کوچک جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *